Přeskočit na hlavní obsah

Výbava pro miminko 2.část


Seznam základních potřeb



Jak už jsem psala v minulém článku ( – Výbavička pro miminko aneb, proč ne z druhé ruky),  výbavu jsme pořizovali většinou z bazárků na webu, nebo od přátel. Nyní jsem v sedmém měsíci těhotenství a výbavičku už mám téměř celou. Hodně jsem teď polevila ve shánění a čekám až budeme moci zařídit pokojíček, během toho mi došlo, že spoustu věcí asi úplně potřebovat nebudeme, nebo se kdyžtak časem dokoupí.

Sháněla jsem různě po internetu a po známých, kolik taková výbava může stát…Většinou se shodovaly částky okolo 30-50 tisíc korun. Ano, šílené, ale asi většinou, když už si pořizujeme špunta, počítáme s většími výdaji a dáváme si nějaké ty korunky na stranu.

Nám se kompletní výbava nyní vyšplhala sotva na 15 tisíc korun. Věci jsou jako nové, design neutrální, barevně ladí, vydrží i pro druhé miminko a možná ji pak ještě pošlu dál.
A to už mi zbývá jen pořídit matraci, zavinovačku na spinkání, pár látkových krycích plen a chůvičky. Tyto věci koupím nové, jednak je použiji pro druhé miminko a po zkušenostech vím, že zrovna třeba chůvičky a krycí plenky opotřebením ztrácí svojí stoprocentní spolehlivost. Pokud ovšem nemáte možnost si tyhle věci prohlédnout a vyzkoušet u známých, kteří Vám je chtějí prodat - tím nebudete riskovat, že pak stejně budete muset koupit věci nové a navíc budete mít ty starší. Já ještě budu pátrat po těchto věcech v okolí, abych si je nemusela  z druhé ruky nechávat posílat poštou a pak je horko těžko vracela. Uvidíme jak to vyjde.

Také záleží na tom, v jakém ročním období se vám miminko narodí, nám vychází podzim, takže věciček bude potřeba o malinko více.

Nyní se dostávám k mému seznamu základní výbavy:

Přeprava miminka
kočárek, autosedačka, šátek/nosítko(mě se osvědčilo nosítko KIBI)
  • do kočárku – ochranný neprosákavý potah, prostěradlo, zimní fusak, deka
  • na kočárek – plaštěnka, šíťka, přebalovací taška s podložkou

Pokojíček pro miminko
  • Postýlka - monitor dechu( půjčují v porodnicích cca 900,-Kč na půl roku), matrace, prostěradlo, ochranný neprosákavý potah, zavinovačka, deka, mantinel okolo postýlky- ač se zdá, že je to jen modní doplněk, je tam kvůli tomu, aby si miminko nenechalo ručičky mezi špryclemi u postýlky ( prosím pořádně si promyslete, zda budete kupovat dnes tak moderní "polštářkové mantinely", které by nemusely propouštět  k miminku dostatek čerstvého vzduchu a stěžovalo by mu to tak dýchání).
  • komoda na oblečky, plenky aj.
  • koš na hračky

Přebalování
  • Přebalovací pult s vaničkou – pořídili jsme tuto variantu, kterou budeme mít v koupelně, pult má i mističky, poličky na odkládání věcí, vanička se dá vypustit hadičkou do vany.
  •  látkové pleny bavlněné – asi 30ks, tento počet nepodceňujte, budete plenky požívat uplně všude, ne jen na přebalování.
  • látkové krycí pleny – 10ks + snappi sponka 2x
  • Sudo krém
  • Perlan/ netkaná textilie – snadno rozložitelná v přírodě, namočením ve vodě poslouží, místo přeparfémovaných vlhčených ubrousků, já je budu používat i při přebalovaní do látkových plen na zachycení toho nejhoršího💩.

Hygiena a zdraví

Popravdě kosmetika se mi pořizovat nechce🙅, načetla jsem hodně typů a sama usoudila, že nejlépe pro miminko asi je koupat jej jen v čisté vodě a otírat žínkou. Mazání olejíčky a krémy také není potřeba, pokud se novorozenecká pokožka nebude chovat nějak abnormálně, to bych se zašla poradit do lékárny.
  • žínky,2x ručník, teploměr, odsávačka na nudle, nůžtičky, líh na pupíček.
  • vanička, nebo jak už jsem zmínila přebalovací pult s vaničkou umístěný v koupelně.

Ve velkých zimách vycházet nebudeme, ale raději asi pořídím nějaký zimní krém na obličej miminka. Vhodné by mohlo být bambucké máslo, které já osobně mám moc ráda, hodí se úplně na všechno. Potom ještě zauvažuji nad Weledou (odkaz zde) či Laverou (odkaz zde)
Hodně kamarádek mi také doporučilo, jako nouzovku při zvýšených teplotách, mít předem koupený sirup Panadol pro novorozence, poptejte se raději v lékarně. A nějakou tu krabici se sunarem, kdyby, nedej bože, došlo mléko- k tomu samozřejmě lahvičku se savičkou.

S oblečky by to tu bylo na další dlouhý seznam, takže ten přidám, až po vyzkoušení. Nevím co a kolik toho bude potřeba, ale řídila jsem se pravidlem – od každeho kusu oblečení  - pět kousků, prý by to mělo stačit( 5x bodýčko, 5x dupačky….).




Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Domácí šumivky do WC

Domácí šumivky do wc Ano, je to tak...už jsem byla zoufalá i z čistících prostředků do toalet.  Nejenže, mi všechny gely začaly chemicky zapáchat a naší ČOV jsem na životnosti nepřidávala, ale i po všech těch čistících peripetiích mi vodní kámen zaneřádil co se dalo. Šumivku jsem vyzkoušela zatím jen jednu a při nejmenším to hezky voní:) Vůni si samozřejmě můžete zvolit jakou opět chcete, pokud doma máte převýběr eterických olejů jako já:) Šumivky krásně zastoupí v pravidelném čištění a osvěžení toalety.  Více si však s vodním kamenem poradí domácí octový čistiš v rozprašovači...Recept určitě přihodím. Dnes mě čeká velký úklid, při kterém pár domácích úklidových hrdinů namíchám, tak si ještě chvilku počkejte:) Recept na wc šumivky Recept je asi na jednu dávku do tvořítka na led. Použijte menší kostky a silikonovu formu.  Já měla formu v podobě puzzlí z IKEA, sice silikonovou, takže jsem šumivky vyndala,  ale byly moc velké,takže jsem je musela nalámat. 1 hrníček - pot

Domácí tablety do myčky

Domácí tablety do myčky Není to žádná věda, většinu surovin budete mít doma, nebo jsou běžně dostupné v drogérii či obchodě. Já vyrobila na zkoušku 10ks tablet, z jedné formy na led. Od toho se odvíjelo mé dávkování: 1 hrnek - uhličitanu sodného (obyčejná soda na praní - odtraňuje mastnotu) 3lž - kuchyňské soli Trochu vody (tak, aby vám vznikla sypká kaše, která potom ve formičkách krásně ztuhne) No a jelikož a protože většina prostředků na mytí nádobí má citrónovou vůni, nezvolila jsem jinak. Na závěr jsem hmotu pokapal pár  kapkami esenciálního citrónového oleje, pokud nemáte použijte šťávu z citrónu, která má leštící účinky👌🌟. Celý tento produkt jsem nechala 24hodin ve formičce uschnout. Pak hned vyzkoušela a světe div se, jde to. Nádobí vonělo a po vodním kameni se zaprášilo. Oproti ´´levným´´ tabletám do myčky, které jsem dosud používala, mi tyto přijdou účinnější. A jestli jsou mé propočty správné, do zásoby si můžu vyrobit 100ks tablet za cenu

Čištění pleti

Bez chemie!!!   Každá z nás by chtěla mít pleť jako z růže květ, že?🥀 Rády nakupujeme krémy, odličovače, podléháme kouzlům a slibům reklam. Vždy když jsem si něco oblíbila a sedlo mi to, hlavně co se krémů týká, začala jsem zkoumat obsah kelímku a najednou mi produkt přestal vyhovovat...ta psychika👩. Ale je fakt, že spousta produktů mi nesedla, ani když jsem dala na doporučení a nečetla si složení. Po nějaké době jsem začala obsahu lépe rozumět a četla složení dřív, než jsem si krém koupila. Tím jsem strávila v drogériích spousta času a odcházela nakonec většinou s prázdnou. Nechci si dávat na obličej ropu, hliník ani umělé konzervanty, nic co vyvolá umělý efekt krásné pleti a vnitřně jí to na kráse spíše ubírá. Od té doby co jsem se začala více věnovat životu bez odpadu, jsem narazila i na nové produkty, rozšířily se mi nabídky a možnosti péče o sebe samotnou. Jak víte z předešlých článků jsem na mateřské dovolené, ještě 2v1 a bříško roste, ráda vám v dalším článku prozra